Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi

Geri git   Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi > ÜÇ BOYUTLU ÇALIŞMALAR > Heykel

ResimKalemi.Com Özel Bağlantı Alanı

Merhaba Değerli Sanat Dostları, Resimkalemi Forum sitemizde Karşılaştığınız KIRIK Link Problemlerini Bize iletirmisiniz?
İLETİŞİM için : TIKLAYIN Bu Özverinizden Dolayı Şimdiden Teşekkür Ederiz.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 24-08-09, 00:23   #1 (permalink)
Yönetici
 
Bayraktar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Bulunduğu yer: Antalya / Manavgat
Mesajlar: 2,513
Thanks: 1,303
Thanked 7,769 Times in 988 Posts
Bayraktar isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Kil İşleri ( Geçmişten Günümüze gelen en eski Sanat )

Paylaş : FACEBOOKPaylaş : TWİTTERKonuyu Açan : Bayraktar Bu Konu : 5188 Kez OkunduE-Ticaret Sayısı : ()E-Ticaret Yüzdesi : (%)
Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi Sponsor Alanı
HOSTING SATIN AL
Eklenti Sayısı : [ 0 ]
Cevap Sayısı : [ 0 ]

Bir çok kişiye , üstün bir sanat ürünü olan seramik fincan , bardak , vazo vb. eşyaların kullanımı büyük bir zevk verir. İnsanlar bu ürünlere karşı haklı bir beğeni duyarlar. Ayrıca seramik , kimi insanların özel ilgi alanları içindedir. Seramik ürünlerin tümü de kendilerine özgü biçim , renk ve desenleriyle çok güzel sanat yapıtlarıdır. Kilden , elle ya da makinede biçim verilerek ve özel fırınlarda pişirilerek çini vazo , testi , bardak , tabak , gibi seramik ürünler , güzelliklerinin yani sıra kullanım eşyası olma özelliğini de taşırlar. Günümüzde değişik türlerde yapılan birçok seramik ürünü , evlerimizde banyo , mutfak ve yer döşemeciliğinde de kullanılmaktadır. Seramikten ayrıca duvar panolarının yapımında , havuz ve şömine kenarlarının süslenmesinde, evlerin dış ön yüzlerinin bezemeciliğinde de yaygın olarak yararlanılmaktadır.

KİL İŞLERİ

Kil , granit türü kayaların zamanla su ve rüzgarın hareketleri sonunda öğelerine ayrılarak çürüyüp ayrışmasından oluşan , yumuşak ve kolay şekil alan toprağın özel bir çeşididir.Su ile taşınan tortular , suyun yatağı boyunca taşınarak çukurlarda birikir ve gevşek bir tabaka oluşturur. Kile , Çinceden gelen "Kaolin" adı verilir.Kil; yumuşak , yapışkan ve kolay şekil alan bir maddedir. Kolayca şekil alması , insanoğlunun çeşitli amaçlarla ilk kullanıldığı doğal birkaç malzemeden biri olmasını sağlamıştır. Böylelikle insan , kili kap kacak yapımında üç boyutlu sanatsal çalışmalara kadar çeşitli alanlarda kullanmıştır. Hepiniz herhangi bir yumuşak gereci elinize alıp yoğurmaktan hoşlanırsınız. içinizde annelerinizin yoğurduğu hamurdan parçalar kopanp oynamayanınız yok gibidir. Hamurdan başka plastilin , kil bu tip yumuşak gereçlerdendir.Böyle yumuşak ve yoğurma zevkinize cevap verecek gereçlerin başında kil gelir. Kil , memleketimizin her bölgesinde kolaylıkla bulunur. Yalnız kille çalışmak için teknik bilgi gereklidir. Aşağıda bunlar hakkında size yetecek kadar bilgi bulacaksınız. Kil yumuşaktır kolay şekil alır. Yalnız önceden çalışmaya hazırlanmazsa bazı güçlükler çıkarır.

Kil çeşitli şekilde elde edilir. Çömlekçiden hazırlanmış olarak almak en kolaydır. Yoksa tarla kenarında , su kenarında kil bulunabilir. Yalnız temiz değildir. içinde taş1ar , bez ve kemik artıklan bulunabilir. Kili kullanmadan önce , bunları temizlemek gereklidir. Çalışmaya başlamadan önce , ham kili bir kaba koyun. Bol su içinde bir süre bırakın. Sonra karıştırın. Boza kıvamında bir kil elde edin. Bu suyu başka bir kaba yavaş yavaş aktarın. Fazlalıklar birinci kapta kalır. Kilin fazla suyunun uçmasını bekleyin. Kil kurursa tekrar dövülüp , sulandırılır ve tekrar çalışılabilir hale gelir.

Kilin nemli olarak kalması istenirse , ıslak bez ya da naylonla sarılır.

KİLİN İŞLENMESİNDE KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

a. Tel: Çamur bloktan bir parçanın kesilmesi için kullanılır.

b. Çivi: Çamurda yuvarlak delikler oymak için kullanılır..

c. Çakı ve Bıçaklar: Çamuru oymak, kesmek ve şekillendirmek için kullanılır.

d. Spatula: Çamuru kazımak ve bloktan kesmek için kullanılır.

e. Testere parçaları: Çamur üzerinde desen oluşturmak için kullanılır.

f. Sünger: Suya batırıp , kilin bazı yerlerini aşındırmak veya cilalı yüzey yapmak için kullanılır.

g. Fırçalar: Süngerle ayni amaç, için kullanılır.

h. Model kalemleri: Çamura şekil vermek için kullanılırlar. Tahtadan , değişik şekillerde yapılır.

i. Altlık: Kilin üzerinde çalışacağı tahta veya sunta parçalarıdır.

j. Plastik örtü: Çalışma uzun sürecekse , kilin nem kaybını önlemek için kullanılır.

k. Alçı kalıp: Kile çukur şekiller verebilmek için kullanılır.

1. Merdane: kili istenilen kalınlıkta plaka halinde şekillendirmek için kullanılır.

m. Plastik torba: kilin kuruması için kullanılır.

ÇAMURUN HAZIRLANMASI

Çamur kuruysa bir tokmakla dövülüp üzerine su dökülerek bir gün bekletilir. Eğer cıvıksa alçı bir kaba konup fazla suyu alçıya emdirilir. Sonra iyice yoğrulur. Yoğrulan çamur mermer bir masa üzerinde masaya vurularak dikdörtgen prizma haline getirilir. laindeki hava kabarcıklarını çıkarmak için telle ikiye ayrılıp hızla birbirine çarpılır. Bu iş1em birkaç defa değişik yönlerde kesilerek tekrarlanır.

Çamurun kıvamına geldiğini anlamak için , çamurdan alınan bir parça çubuk halinde yuvarlanır. Bu çubuk daire şeklinde kıvrıldığında eğer çatlaklar oluşuyorsa çamur kıvamında değildir. Kıvamında olan bir çamurun ele yapışmaması gereklidirKİLİN ŞEKİLLENDİRİLMESİ

Kil , istenilen her şekle sokulabilen bir malzemedir. Çalışmalara başlamadan önce bir süre çamurla oynayarak olanaklarını tanımanızda yarar vardır.

Kilden kopardığınız küçük parçaları elinizde sıkın , yassıtın , kıvırın , yuvarlayın , üzerine parmak , çivi , vida , kalem bastırın. Küçük küçük çamur şekilleri büyük parçaya yapıştırın. Kilin yeryüzünde en kolay şekillenen malzeme olduğunu göreceksiniz.

SERAMİK FORMLAR YAPIMI

1-LEVHA TEKNİĞİ:

Bir masa üzerine kuru bir bez serilir. Ne kadar kalınlıkta kil plaka yapılmak isteniyorsa , o kalınlıkta iki çıta üzerinde merdane ile çamur açılır veya o kalınlıkta çıtalara oturan teli çekerek çamur levha halinde kesilir. Bezi kullanmamızın iki sebebi vardır. Birincisi çamurun masaya yapışmaması , ikincisi ise plaskayi bir başka yere taşırken parmak izi bırakmamaktır. Kil plaka hazırlanınca yapılacak şeklin kartondan şablonu hazırlanır. Bu şablonlar , yarı yarıya kuru durumdaki plakanın üzerine konarak iğneyle gezilir ve kesilir. Kesilen parçalar hem içten hem de dıştan bulamaç haline getirilmiş kille sıvanarak yapıştırılır ve düzeltilir. Kuruması için üzerine naylon sarılır. Hızlı kuruma veya plakaların çok kuru olması ek yerinden kopma veya çatlamalara sebep olur. Levha tekniğinde , kil plakayı , karton, plastik boru veya tahta kalıp üzerine sararak da şekiller verilebilir. Levha tekniği ile şekillendirilen kutuların üzerine; oyarak , çizerek , küçük kil şekiller ekleyerek veya bastırarak süslemeler yapılır. Bu teknikte , kutu ve şişeler , heykeller , tabaklar , rölyef panolar , masklar ve süs takıları yapılabilir. Levha tekniğinde yuvarlak çanak formlarının yapımında alçıdan hazırlanmış kalıplar kullanılabilir. Bu kalıplar , önce kilden hazırlanıp sonra alçıdan dökülerek yapılabilir. Naylon serili bir tabla üzerinde hazırlanan kil levha bu kalıbın üzerine dikkatle yatırılır. Elle şekillendirilir ve kalıbın şeklini alması sağlanır. Fazlalıklar kesilir. Üzerinde; ekleme , oyma , çizmek ve baskı teknikleri ile süsleme yapılır.İstenirse iki ayrı kalıpta hazırlanan ve şekil olarak birbirini tamamlayan formlar birbirleriyle birleştirilerek bulamaçla tutulur. Çatlamaması için naylon içine konarak uzun sürede kurutulur

2) ÇUBUK TEKNİĞİ

Çok eski zarnanlardan beri bilinen ve uygulanan bir tekniktir. Çubuk tekniği , uygulaması çok kolay ve fazla alet gerektirmeyen bir tekniktir. Tasarım hazırlandıktan sonra , bir mermer masa üzerinde kili avuç içinde yuvarlayarak istenilen kalınlıkta çubuklar hazırlanır. Bu teknikte; vazolar , dekoratif tabaklar ve panolar hazırlanabilir. çubuk tekniğinde kullanılacak çamurun kıvamını çubuklanın daire ve helezon şeklinde sarılmalarında çatlamayacağı kıvamda olmalıdır. Dekoratif pano ve tabak yapımında yüzey düz olacaksa , bir tahta üzerine naylon örtülür. Eğer yüzey içbükey veya dışbükey olacaksa , bir tencerenin veya bir kalıbın içine veya dışına naylon örtülür. Daha sonra çubuklar bu naylonun üzerine yerleştirilir ve ek yerleri iki parmakla sıkıştırılarak yapıştırılır. Sonra üzerlerine bulamaç halinde çamur sürülüp düzeltilir. Kurumanın çok ağır olması için , naylon torba içine konur. Vazo yapımında ise , önce taban hazırlanır. Kil çubuklar bu taban üzerinde döndürülerek vazoya veya çanağa şekil verilir. Çubukların aralıkları iki parmak arasında sıkıştırılır ve bulamaçla sıvanır. Çubuk şekillerin dıştan görünmesi istenirse sadece iç bölümde bu işlem yapılır. Eğer üzerine baskı , kil şekiller ekleme veya çizerek resim çalışılacaksa çubuklar hem içten hem de dıştan bulamaçla sıvanır. Çubuk tekniği ile hazırlanan , dikdörtgen plaka halindeki bir kompozisyonun alçıdan kalıbı alınır ve bu kalıpla çoğaltma yapılarak dikdörtgenler prizması şeklinde içine çiçek saksılarının oturtulacağı dekoratif saksı muhafazaları elde edilebilir,

Çubukla iki şekilde çalışılabilir.

a) Uzun bir çubuğun kendi üzerinde kıvrılarak yapılan çalışma

b) Halkalar yapıp üst üste yerleştirilerek yapılan çalışma

3) DÖKME TEKNİĞİ:

İç içe oturtulduklarında aralarında boş1uk kalan alçı kalıplar hazırlanır. Akışkan hale getirilmiş kil , bu kalıba dökülür. Alçı kalıbın kildeki fazla suyu çekmesi beklenir. Kurumadan kalıptan çıkarılan form üzerine değişik tekniklerle dekor yapılır. Yine naylon içinde ağır ağır kurutulur. Fakat bu teknikle iyi sonuç alınması oldukça zordur.

4) PLASTER TEKNİĞİ:

Üzerinde çukur röfey dekorasyonu olan içbükey bir kalıp içine , küçük küçük çamur topraklar bastırılarak çamurun girinti ve çıkıntılarına iyice intibakı sağlanır. Çamur çıplak elle düzeltilerek , her yerde aynı kalınlıkta olmasına dikkat edilir. Bu teknikte çukur röfey tipi kalıplar kullanılarak panolar da hazırlanabilir

5) TORNA TEKNİĞİ:

Ayakla veya motorla bir dikey mil üzerinde döndürülen tabla üzerine konan kile ıslak el veya parmakla şekil verilen bir tekniktir. Bu teknikle , testi , çömlek , saksı , çanak , vazo ve panolar yapılabilir. Anadolu'nun her yerinde bu teknikle çalışan atölyelere rastlamak mümkündür.
__________________
" Konuşmasının kesilmesini istemeyenler için en iyi yöntem yazmaktır. "
Bayraktar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Bayraktar Kullanıcısına Bu Mesajından Dolayı Teşekkür Edenler...
selaydem (24-08-09)
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hizli Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Geri Dönüşümle Gelen Sanat Parçaları refikinci Artık Malzemeler 0 01-09-11 19:19
Durmuş TURANOĞLU Ağaç İşleri Video Anlatımı Bayraktar Video Anlatımlar ( VCD , DVD ) 13 04-08-09 09:53
Barutla gelen sanat Yelda El Sanatı 3 18-04-09 13:24
Eski Çin'de Sanat Renklerin Türküsü Ön Asya Uygarlıkları Sanatı 1 20-03-09 19:06
Geçmişten Günümüze Ev Modelleri orbay Proje Ödevleri 4 30-12-08 01:22

test
WEZ Format +3. Şuan Saat: 11:29.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0
Resimkalemi Forumu Tüm Lisanslı Haklara Sahiptir