Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi

Geri git   Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi > ÜÇ BOYUTLU ÇALIŞMALAR > Heykel

ResimKalemi.Com Özel Bağlantı Alanı

Merhaba Değerli Sanat Dostları, Resimkalemi Forum sitemizde Karşılaştığınız KIRIK Link Problemlerini Bize iletirmisiniz?
İLETİŞİM için : TIKLAYIN Bu Özverinizden Dolayı Şimdiden Teşekkür Ederiz.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 12-12-10, 22:37   #1 (permalink)
Yönetici
 
Bayraktar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Bulunduğu yer: Antalya / Manavgat
Mesajlar: 2,513
Thanks: 1,303
Thanked 7,769 Times in 988 Posts
Bayraktar isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Sepman Özgürlük Heykeli ( 1884-1886 )

Paylaş : FACEBOOKPaylaş : TWİTTERKonuyu Açan : Bayraktar Bu Konu : 3753 Kez OkunduE-Ticaret Sayısı : ()E-Ticaret Yüzdesi : (%)
Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi Sponsor Alanı
HOSTING SATIN AL
Eklenti Sayısı : [ 0 ]
Cevap Sayısı : [ 6 ]

Özgürlük Heykeli
Ülke: ABD (New York, Özgürlük Adası)
Yapım tarihi: 1884-1886
Yükseklik : 46 m, kaidesi ile 93 m
Mimar: Frederic Bartholdi, çelik iskeleti Gustave Eiffel, kaidesi Richard Morris Hunt
Yapım malzemesi : Bakır*Özgürlük Heykeli, ABD'nin New York şehrinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesidir. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir.

*Bakırdan yapılan Özgürlük Tanrıçası heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD'ye (10 yıl gecikmeli olarak) hediye edilmiştir.

*Aslında ilk olarak Osmanlı İmparatorluğu yönetimindeki Mısır'ın Hidivi Said Paşa'nın Suveyş Kanalı inşası için imzaladığı antlaşmanın gereği olarak Suveyş Kanalı'ndaki Port Said Limanı'nın girişine konulmak üzere planlanmıştır.

*Peşinatı dönemin Osmanlı Sultanı Abdülaziz tarafından ödendiği halde daha sonraki Hidiv İsmail Paşa'nın heykel nedeniyle yerel huzursuzluk çıkacağı kaygısıyla planlanan yerine inşası istenmemiştir.

*Bedeli Osmanlı Devleti tarafından ödenen heykel, daha sonra ABD'ye hediye edilmiştir. Heykelin kaidesi ise ABD'de yapılmıştır.

*1884-1886 yılları arasında inşa edilen heykelin yaratıcısı Frederic Bartholdi'dir. Çelik iskeleti Gustave Eiffel, kaideyi Richard Morris Hunt yapmıştır. ABD'nin New York şehrindeki Özgürlük Adası'nda yer alır.


*Heykele, Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer'in dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmiştir. Özgürlük Heykeli, 1884 yılında Fransa'da tamamlandıktan 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde New York limanına ulaştırılmıştır. Parçalar, 4 ay içinde kaidenin üzerinde yeniden birleştirilmiş ve 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce izleyicinin önünde açılışı gerçekleştirilmiştir.
*Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir tablet tutar. Tabletin üstünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi) yazılıdır. Meşalenin 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 m, kaidesi ile beraber 93 m'dir. Ziyaretçiler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler. Heykelin meşale tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi bir arada dolaşabilir. Heykelin başının genişliği 2 metre, yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.
*Özgürlük Heykeli, ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla ulaşırlar, merdivenleri tırmanarak meşaleye çıkabilir ve New York limanını seyredebilirler.
*Özgürlük Heykeli, 1984'ten beri UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

*Heykelin daha küçük boyutlarda bir kopyası Paris'tedir ve Atlas Okyanusu'na doğru bakar. Dünyanın başka çeşitli yerlerinde de (Osaka, Priştine, Pekin, Nevada, Güney Dakota, Bordeaux gibi) küçük kopyaları bulunmaktadır.

*Osmanlı padişahı, bu heykelin; uygarlığın doğudan batıya doğru gittiğini belirtmesini ister. Yani heykelin yüzü batıya doğru dönük olmasını ister. İşin ilginç yanı o heykel şu andaki yerinde batıdan doğuya dönmüş bir şekilde durmaktadır...
__________________
" Konuşmasının kesilmesini istemeyenler için en iyi yöntem yazmaktır. "
Bayraktar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Kullanıcı Bu Mesajından Dolayı Bayraktar Kullanıcısına Teşekkür Etti..
alihoca (12-12-10), Aslıhan (13-12-10), Aşiyan (12-12-10), neba (13-12-10), redstone78 (06-02-11), sosakay (19-04-11), zeyn0M (04-12-11)
Alt 12-12-10, 22:39   #2 (permalink)
Yönetici
 
Bayraktar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Bulunduğu yer: Antalya / Manavgat
Mesajlar: 2,513
Thanks: 1,303
Thanked 7,769 Times in 988 Posts
Bayraktar isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Sepman Özgürlük Heykeli Aslında Osmanlı'nındı

Özgürlük Heykeli Aslında Osmanlı'nındı

Heykel, XIX. yüzyılın ortalarında Türk toprağı olan Mısır'a dikilmesi maksadıyla Fransızlar tarafından hazırlanmış ama sonradan yaşanan bazı şanssızlıklar yüzünden Mısır yerine ABD yolunu tutmuştu. İşin daha da garip tarafı, heykelin masraflarının büyük kısmının, zamanın hükümdarı Sultan Abdülaziz Han tarafından bizzat ödenmiş olmasıydı...

'New York' dendiği zaman, çoğumuzun hatırına ilk önce Manhattan'daki gökdelenler ve şehrin hemen önündeki adada yükselen, kaidesiyle beraber tam 93 metrelik 'Özgürlük Heykeli' gelir. 1880'li senelerde Fransa'da yapılan Özgürlük Heykeli'nin masraflarının büyük kısmının bizden çıktığını, projesinin New York'a değil, o yıllarda Türk toprağı olan Mısır'a dikilmek üzere hazırlandığını ve son anda yaşanan bir talihsizlik neticesinde ABD'ye gittiğini biliyor muydunuz?İşte, kaçırılan bu fırsatın kısa öyküsü:

XIX. asırda Osmanlı İmparatorluğu'nun toprağı olan Mısır, yüzyılın ilk yıllarından itibaren Kavalalı Mehmed Ali Paşa'nın soyundan gelen 'Hidiv' ünvanlı valiler tarafından idare ediliyordu ve içişlerinde bağımsız hale gelmişti. Mısır valileri, sadece yabancı memleketlerle imzaladıkları anlaşmalarla mâli protokolleri padişaha tasdik ettirmekle yükümlüydüler ve İstanbul, bu gibi talepleri genellikle her zaman yerine getiriyordu.

Mısır Valisi Said Paşa'nın Fransız mühendis Ferdinand de Lesseps'e 1854'te hazırlattığı ve Akdeniz ile Kızıldeniz'i birbirine bağlayacak olan Süveyş Kanalı projesi de onaylaması için Osmanlı hükümdarı Abdülmecid'e sunulmuştu.

Projenin arkasında Fransa vardı ama İngiltere, Akdeniz'deki ve Hindistan'daki hakimiyetini sona erdirebilecek olan böyle bir hazırlığa karşı çıkıyor ve zamanın hükümdarı Sultan Abdülmecid Han'ı, projeyi reddetmesi için devamlı baskı altında tutuyordu.

Said Paşa, İstanbul'un tasdikini beklemedi ve 1854'ün 30 Kasım'ında Fransız mühendise projenin hayata geçirilmesi için gerekli şirketin kurulması iznini verdi. Fransız sermayesiyle kurulan şirketin hisse senetlerinin tamamı satılınca İngiltere, Sultan Abdülmecid'e daha da fazla baskı yapmaya başladı ve hükümdar, Mısır Paşası'nın projesini 12 yıl boyunca onaylamadı. Mısır tarafı ise, İstanbul'un tasdiki gelmeden işe başladı ama Said Paşa 1863'te birdenbire ölüverdi.

Yerine geçen İsmail Paşa ise Fransız değil, İngiliz taraftarıydı. Bu yüzden iktidarının ilk yıllarında projeye gereken önemi vermedi ama daha sonraki senelerde Kanal'ın Mısır'a nasıl bir hayati değişiklik getireceğini farkedince işe o da dört elle sarıldı.

Kazılar neredeyse tamamlanmak üzereyken Fransız hükümeti, Sultan Abdülaziz'e İngilizler'den daha fazla baskı yapmaya başladı. Sultan Abdülaziz Han, 1866'nın 19 Mart'ında yayınladığı fermanla Kanal'a izin verirken Kanal Şirketi ile Said ve İsmail Paşalar arasında varılan anlaşmaları onayladı, üstelik Mısır'ın kanal inşaatı için yaptığı dış borçları da devlet garantisi altına aldı ve kendisi de Kanal Şirketi'nin hisselerine oldukça yüksek bir meblağ yatırdı.Said Paşa ile kanalın mühendisi olan Ferdinand de Lesseps arasında 1854'te varılan anlaşmanın çok ilginç bir maddesi vardı: "Kanal'ın Akdeniz'e açıldığı yere dev bir heykel dikilecekti".

Heykel, firavunlar zamanının giysilerine bürünmüş bir kadın şeklinde olacak ve elinde 'Asya'nın ışığının Mısır'dan geldiğini' sembolize eden bir meşale tutacaktı. Sultan Abdülaziz Han'ın ödediği paralar arasında yapılacak olan heykelin masraflarının bir bölümü de vardı. Paşa ve mühendis, eseri Fransa'nın tanınmış heykeltraşlarından olan Frederic Auguste Bartholdi'ye sipariş ettiler, hatta bir hayli avans da ödendi ve Bartholdi işe başladı. Dikileceği yerde monte edilecek şekilde parçalar halinde hazırlanan heykel birkaç sene sonra tamamlanmış, kanalın Akdeniz'e açıldığı yerde birkaç hafta içerisinde yerleştirilebilecek hale getirilmiş ve Marsilya'dan bir gemi ile Mısır'a nakledilmesinin hazırlıklarına bile girişilmişti.

Frederic Auguste Bartholdi (1834-1904)


Ama, Said Paşa'dan sonra Mısır'ın başına geçen İsmail Paşa, Müslüman bir memlekette böylesine büyük bir heykelin dikilmesinin halk arasında hoşnutsuzluk doğuracağını düşündü ve mühendis Ferdinand de Lesseps'e, heykelin Mısır'a getirilmemesi talimatını verdi. Mühendis'in Paşa'yı ikna çabaları neticesiz kaldı. Süveyş Kanalı, 1869 Kasım'ında dünyanın dört bir tarafından gelen davetlilerin katıldığı büyük ama 'heykelsiz' törenlerle açıldı.

Bartholdi'nin eseri ise, Mısır'da bu yaşananlardan sonra Paris'te bir depoya kondu ve tozlanmaya terkedildi. O yıllarda dünyanın bir başka tarafında, Fransa ile Amerika Birleşik Devletleri arasında büyük bir muhabbet yaşanıyor ve taraflar birbirlerine jest üstüne jest yapıyorlardı.

Özgürlük Heykeli Amerika yolcusu...

Paris'te kurulan Fransız-Amerikan dostluk grubunun lideri olan Edouard Rene Lefebvre de Laboulaye, Fransız Hükümeti'ni Amerikalılar'ın Fransa'nın dostluğunu daima hatırlamaları için bir hediye gönderilmesi konusunda ikna etti ve hediyenin devasa bir heykel olması kararlaştırıldı. Heykel bir elinde hukuku simgeleyen bir kitap tutacak, diğer elinde de 'dünyayı aydınlatan özgürlüğün sembolü' olan bir meşale taşıyacaktı. Sipariş yine aynı heykeltraşa, Frederic Auguste Bartholdi'ye verildi. Bartholdi'nin eseri zaten hazırdı, senelerden beri bir depoda beklemekteydi ve tek eksiği üst kısmında, yani elleriyle kollarında ve yüzünde bazı değişiklikler yapılmasıydı.
Amerikalılar heykelin New York'un hemen girişinde bulunan ufak adalardan birine yerleştirilmesine karar verdiler. Bartholdi, kaidenin yerini görmek için New York'a gitti ve Paris'e dönüşünde yeniden işe başladı. Bakır ve çelikten yaptığı heykelin mühendisliği ilgilendiren taraflarını Paris'e kendi adıyla anılan bir kule dikmiş olan Gustave Eiffel ile beraberce çalışarak tamamladı ve 1884 Haziran'ın ilk günlerinde eserini Fransız hükümetine teslim etti.

Bartholdi heykelin yüzünü tamamen değiştirmiş ve ****le annesi Charlotte'in siluetini işlemişti. Birbirine monte edilecek şekilde yapılmış 350 parçadan oluşan heykel 'İsere' adındaki bir Fransız gemisine yüklendi ve 4 Kasım 1885 günü New York'a ulaştı. New York'ta, bu arada heykelin kaidesinin yapımı için bir bağış kampanyası başlamış, ilk bağışı Macar göçmeni olan New York'ta 'World' adında bir gazete çıkartan Joseph Pulitzer yapmış ve kaide için 100 bin dolar vermişti. Macar göçmeni gazeteci, daha sonra gazetecilikte dünyanın en büyük ödülü sayılan 'Pulitzer'in de isim babası olacaktı. Kaidenin inşasından sonra sıra heykelin dikilmesine ve resmi açılışa gelmişti.

Bartholdi, New York'a yanına bu defa Süveyş Kanalı'nın mühendisi ve heykelin fikir babası olan Ferdinand de Lesseps'i de alarak gitti ve 1886'nın 25 Ekim'inde yapılan törende eserinin açılışını bizzat yaptı.

Bu konuyu işleyen bir gazete haberi için,

__________________
" Konuşmasının kesilmesini istemeyenler için en iyi yöntem yazmaktır. "
Bayraktar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-12-10, 23:23   #3 (permalink)
Super Moderator
 
neba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
Bulunduğu yer: İZMİR
Mesajlar: 6,138
Thanks: 6,185
Thanked 4,597 Times in 1,007 Posts
neba is on a distinguished road
Standart Cevap: Özgürlük Heykeli ( 1884-1886 )

Değerli ve açıklamalı bilgileriniz için teşekkürler..
neba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12-12-10, 23:30   #4 (permalink)
Yeni Üye
 
alihoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2009
Bulunduğu yer: urfa merkez
Mesajlar: 483
Thanks: 662
Thanked 173 Times in 19 Posts
alihoca is on a distinguished road
Standart Cevap: Özgürlük Heykeli ( 1884-1886 )

Değerli ve açıklamalı bilgileriniz için teşekkürler
alihoca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-02-11, 18:05   #5 (permalink)
Super Moderator
 
redstone78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Bulunduğu yer: Sivas
Mesajlar: 2,045
Thanks: 1,768
Thanked 856 Times in 109 Posts
redstone78 is on a distinguished road
Standart Cevap: Özgürlük Heykeli ( 1884-1886 )

Çok güzel bir paylaşım.
__________________
redstone78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19-04-11, 13:37   #6 (permalink)
Yeni Üye
 
sosakay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Bulunduğu yer: Beylikdüzü-İSTANBUL
Mesajlar: 230
Thanks: 935
Thanked 148 Times in 25 Posts
sosakay is on a distinguished road
Standart Cevap: Özgürlük Heykeli ( 1884-1886 )

Tarih tekerrürden ibaretmiş....o zaman heykelin planlanan yere dikilememesinin sebebi yerel huzursuzluk korkusu, bugünlerde benzer huzursuzluklarla parçalanan ucubeler ...
sözün bittiği yer bu olsa gerek.Teşekkürler bizi aydınlattığınız için hocam...
__________________
sosakay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-12-11, 04:22   #7 (permalink)
Yeni Üye
 
zeyn0M - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2011
Mesajlar: 70
Thanks: 71
Thanked 0 Times in 0 Posts
zeyn0M is on a distinguished road
Standart Cevap: Özgürlük Heykeli ( 1884-1886 )

Emeğinize sağlık teşekkürler
zeyn0M isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hizli Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
18 000 askerin oluşturduğu özgürlük heykeli... refikinci İlginç Tasarımlar ( Projeler ) 2 27-06-11 13:02
özgürlük heykelinin içi... refikinci İç Mimari Sanatı 2 11-01-11 00:08
Aşk Umut Özgürlük ve Tutsaklık Resimleri neba Sanatsal Çalışmalar 2 16-11-10 10:07
Max Beckman (1884-1950) neba Yabancı Ressamlar 2 25-02-10 00:18
Jules Bastien Lepage (1848-1884) neba Yabancı Ressamlar 5 07-01-10 23:15

test
WEZ Format +3. Şuan Saat: 07:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0
Resimkalemi Forumu Tüm Lisanslı Haklara Sahiptir