Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi

Geri git   Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi > SANAT VE SANATÇI > Görsel Tasarım Öğeleri > Leke

ResimKalemi.Com Özel Bağlantı Alanı


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 08-10-09, 18:33   #1 (permalink)
Super Moderator
 
Narlı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 2,698
Thanks: 1,333
Thanked 2,654 Times in 643 Posts
Narlı is on a distinguished road
Standart Resimde Açık Koyu Tonlar-Leke

Paylaş : FACEBOOKPaylaş : TWİTTERKonuyu Açan : Narlı Bu Konu : 8012 Kez OkunduE-Ticaret Sayısı : ()E-Ticaret Yüzdesi : (%)
Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi Sponsor Alanı
HOSTING SATIN AL
Eklenti Sayısı : [ 0 ]
Cevap Sayısı : [ 6 ]

Resimde açık koyu tonlar-lekeAçık koyu tonlar deyince akla önce bir rengin ton dereceleri geliyor,biz buna valör diyoruz ;her rengin siyah beyaz olarak bir değeri vardır.Örneğin normal bir kırmızı veya yeşil orta tonlarda görülür,bunların içine sarı veya beyaz katarsanız açıklıkları artar.Sarı ve turuncular açık tonlarda lacivert ve onunla koyulaştırılmış renkler koyu tonlarda görülür.Bu açık koyular aynı zamanda renkli resimde lekeleri oluşturur;koyu ,açık,orta lekeler.Araştırmalara göre bir resimde göz önce lekeleri algılarmış.Onun için resimde lekelerin kullanılışı büyük önem taşıyor.Bu yüzden bir çok sanatçı bir resme başlamadan
önce onun siyah beyaz çalışmasını yaparlar.Lekeler iyi oturduğu zaman o resmin siyah beyaz görünüşü de aynı güzellikte olur.Alman ressam Ernst Kichner(1880-1938)in bu resmi açık koyu tonların dağılışını ve renklerin açık koyu değerlerini gösteriyor.Adnan TURANİ’ YE göre lekecilik: “... Sanatçının düşünmeden ve rahat bir şekilde tual yüzeyine attığı boyaların meydana getirdiği lekelerin etkisine dayanan anlayıştır.”
Bu anlayıştaki sanatçılar algıladıkları dış dünyaya gerçeklerine tepki gösterir. Resme başlarken önceden tasarlanan bir resim düşüncesinden yola çıkmazlar. Esin kaynakları, kuralsızlık ve içtenliğe dayanır. Tual yüzeyine renkleri lekeler halinde dağıtılalar. Lekecilik, “Taşizm”, “Lirik Soyutlama” ve “İnformal” gibi isimler de almaktadır.
Leke resimde formal ve informal anlamlarda kullanılır. Formal lekede, yer yer soyutlamalara girmesine karşın leke bir biçim düzenlemesi içinde vardır. Orhan Peker’in “Mandalar” adlı resminde formal lekenin uygulanışı görülür . Uzakdoğu ustalarının etkilerine karşın, leke bir biçim düzenlemesi içindedir. Sanatçı tipik formal ressam esprisine figüre yeni yorumlar getirmiştir. Görsel niteliği ile yüzeyci bir resimdir. Yapıtta leke tonlarına sıkı sıkıya bağlı özgün bir biçim anlayışı egemendir.
Joseph – Emile Muller’e göre “İnformal sanat, daha önce Turner’de, özellikle onun kesin olarak “Taşist” olan-renk lekelerinden ibaret akuarellerinde- suluboya resimlerinde bulunur. Monet’in ak nilüferi havuzlarını resmettiği vakit, informal sanata bağlı kalır. Bazı ekspresyonist ressamlarda informal sanata karşı eğilim göstermişlerdir.
Bazı informal ressamlar Jong devrindeki Çin resminden, Çin ve Japon kaligrafisinden, güzel yazı sanatlarında etkilenmişlerdir. Song devrindeki yalama resimleri coşku içinde doğarken, doğayla bütünleşmekte ve kendisini ifade edebilmektedir.
Informal ressamlar resmin ötesine gitmek gerektiğini savunurlar. İçgüdü onlar için çok önemlidir. “Informal sözcüğünden biçimine dayalı olmayan resim çıksa da gerçekten biçime dayalı olmayan bir resim yoktur. Informal belirsiz bir lekenin de resminde olumlu bir faktörü olduğu an biçimi vardır,” İnformal sanatçı Nicalas De Stael’in, “Deniz Kenarındaki Figürler” adlı resmini örnek gösterebilir . Resim incelendiğinde soyut biçimsel bir düzenlemeden söz edilebilir.
Biçimi oluşturmada temel elemanlardan hepsinin ayrı, ayrı önemi bu araştırmadan sonuçlarından biridir. Tüm plastik ve estetik öğeler ressamın elindeki sanat araçlarıdır. Sanatçı resmi için gereksindiği öğeleri kullanır. İsten önceden düşünülüp hesaplanmış, ister anlık bir çalışma olsun, ortaya çıkan yapıt bir bütündür. Her iyi sanat yapıtı bütünlük taşımak zorundadırBunun içi de resmin gereksiz elemanlardan arınmış olmasının bir ön kabul olması gerektiği açıktır: Hangi kaynaktan hız alırsa alsın, bir sanat ürününün bütünlüğe ulaşmış olması gerekir. Örneğin Paul Klee’nin “Aile Yürüyüşü” adındaki çizimi (ki bu aynı zamanda bir sanat yapıtıdır) bir bütünlük gösterir . Ele alınan konu, yaklaşım öğretilen mecaz, duygusal yaklaşım, eğitim mecaz duygusal-düşüncesel ve ruhsal iletimler sanatçının gereksinme duymadığı temel unsurları dışında bırakılmışlardır. Resimde kullanılan plastik öğeler çizgi yüzey ve noktadır. Üstelik çizgiler nitelik bakımdan çeşitli değillerdir. Düz ve kırık çizgiler şeffaf geometrik yüzeyler oluşturarak ya da sadece çizgi boyutunda kalarak sanatçının yapmak, oluşturmak istediği bütüne hizmet etmektedirler. Bu resimde dışarıda bırakılan plastik unsurlar resme katılanlardan çok fazladır.
Bu resim sanatçının sanat süreci sonucunda ortaya çıkardığı şeydir. Aslında genel bir bakışla bu şey bir biçimdir. Başka bir deyişle sanatçının bitirdiğine inandığı, imzasını attığı şey genel olarak biçimdir. Adnan TURANİ’nin tespiti ile “Resim sanatında biçim bir tablonun tümünün yapı bakımından kuruluşunu iade eder. İşte bu yapı bakımından kuruluşunu ifade eder.İşte bu yapı bakımından kuruluş resimde plastik öğeler tarafından oluşturulur.
Leke ile bu yapı bakımından kuruluş (biçim) arasında nasıl bir ilişki kurulmalıdır. Bütün bu çalışmanın (araştırmanın) esas sorunu olan bu ilişki, çalışma süreci boyuna beynimizde hep canlı kalmış ve en yalın biçimde ortaya koyulmak istenmiştir. Biçim gereksinime duyulduğu plastik öğeleri alır demiştik. Biraz açarsak: Nokta, biçime kendi özellikleri ile katıldığı gibi aynı zamanda tek başına bir leke değerine sahiptir. Ve gücünü gene bu lekesiz özelliğinden alır. Çizgi için de hemen aynı şeyler söylenebilir. Doku ise tamamen yüzey üzerindeki leke farklılıklarının düzenlenişidir. Işık-gölge unsuru açıklık-koyuluk sayesinde vardır. Renk ise esas itibari ile lekeye sıkı sıkıya bağlıdır. Prusya mavinin veya Turkuazın bir leke karşıtlığı vardır. Krom, sarısının, Wrmillan kırmızının da öyle. Avni ARBAŞ’ın dediği gibi “Renk hepimizin bir karşılığıdır. Renk öyle bir şey ki zamanla zaten değişiyor. Fakat diğer tarafı bu işin esası, çatısıdır. Renk gitse bile esas sağlam kalmak durumundadır. Burada değişen rengin renk olarak etkisi yani, rengin duygusal yanıdır. Esası ve çatışı denilen şey rengin leke olarak etkisidir. Elbette amacımız burada tüm plastik öğeleri lekeye indirgemek değildir. Zaten bunu yapmak, bizi dar bir pencereden bakmak gibi bir tehlikeye düşürür. Lekeyi plastik öğelerin bir özelliği olarak ele almak, istediğimiz ve izlemeye çalıştığımız bir tutumdur.
Bir tablonun yapı bakımından kuruluşu (biçimi) plastik unsurlardan başka denge, ritim, espas armoni, kompozisyon vb. estetik unsurlara da gereksinme duyar. Bu estetik elemanlar bir resimde göre yukarıda sözünü ettiğimiz plastik öğeler tarafından taşınırlar. Estetik öğelerde leke açısından bakıldığında, lekenin dengesi, lekenin kompozisyonu, lekenin ritmi, lekenin espasından söz edilebileceği gibi bir resmi salt leke analizine tutmak ve bir leke şeması oluşturmak, resmin genellikle analizi için çok önemli vazgeçilmez ip uçları elde etmemizi sağlar.
Sonuç olarak leke ulaşılan biçimin altyapısıdır, çatısıdır. Her hangi bir nesne ilk bakıldığında göze biçim ve leke çarpar. Aynı resme bin yıllar sonra bakıldığında tüm renkler özelliğini yitirdiğinde dahi, resim lekesel varlığını sürdürür.
Bir gün o da gidecektir. Çünkü her şey ışıktan varlık bulduğu gibi ışık tarafından da yok edilecektir. Fakat kesin olan şudur, tabloyu en son terk eden leke olacaktır.

TURANİ Adnan: Sanat Terimleri Sözlüğü, a.g.e. s.23

alıntı

Konu Narlı tarafından (08-10-09 Saat 18:43 ) değiştirilmiştir.
Narlı isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Kullanıcı Bu Mesajından Dolayı Narlı Kullanıcısına Teşekkür Etti..
elma şekeri (12-11-09), MaSuM _ SiYaH (09-10-09), neba (09-10-09), rapael (08-10-09), redstone78 (24-02-11), Renklerin Türküsü (08-10-10), simya (26-04-11)
Alt 09-10-09, 08:52   #2 (permalink)
Yeni Üye
 
MaSuM _ SiYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2008
Bulunduğu yer: Ankara
Mesajlar: 2,794
Thanks: 2,929
Thanked 1,461 Times in 441 Posts
MaSuM _ SiYaH is on a distinguished road
Standart Cevap: Resimde Açık Koyu Tonlar-Leke

"tabloyu en son terk eden leke olacaktır..."


teşekkürler Narlı.
MaSuM _ SiYaH isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-10-09, 16:36   #3 (permalink)
Yeni Üye
 
rapael - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Aug 2009
Bulunduğu yer: italya
Mesajlar: 724
Thanks: 560
Thanked 246 Times in 29 Posts
rapael is on a distinguished road
Standart Cevap: Resimde Açık Koyu Tonlar-Leke

güzel paylaşımınızdan ötürü teşekkürler
rapael isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11-10-09, 18:09   #4 (permalink)
Super Moderator
 
neba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
Bulunduğu yer: İZMİR
Mesajlar: 6,138
Thanks: 6,185
Thanked 4,597 Times in 1,007 Posts
neba is on a distinguished road
Standart Cevap: Resimde Açık Koyu Tonlar-Leke

Değerli paylaşım için teşekkürler Narlı...
neba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08-10-10, 23:09   #5 (permalink)
Co- Admin
 
Renklerin Türküsü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Bulunduğu yer: izmir
Mesajlar: 5,215
Thanks: 3,066
Thanked 2,354 Times in 474 Posts
Renklerin Türküsü is on a distinguished road
Standart Cevap: Resimde Açık Koyu Tonlar-Leke

İşte resme yeni başlayan herkesin önce bilmesi gerekenler...teşkkürler.
__________________
Renklerin Türküsü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09-10-10, 10:59   #6 (permalink)
Yeni Üye
 
semira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Mesajlar: 1,905
Thanks: 1,412
Thanked 1,035 Times in 160 Posts
semira is on a distinguished road
Standart Cevap: Resimde Açık Koyu Tonlar-Leke

güzel paylaşım çok teşekkürler narlı

Konu semira tarafından (25-04-11 Saat 14:39 ) değiştirilmiştir.
semira isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-04-11, 14:40   #7 (permalink)
Yeni Üye
 
semira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2010
Mesajlar: 1,905
Thanks: 1,412
Thanked 1,035 Times in 160 Posts
semira is on a distinguished road
Standart Cevap: Resimde Açık Koyu Tonlar-Leke

__________________
''Yolumuzda riyazat yok; burada hep lütuf var, bağış var. Hep sevgi, hep gönül alış, hep aşk, hep huzur var burada.'' Hz.Mevlana


semira isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hizli Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Osmanlidan günümüze cumalikizik köyü ömer ünal Ömer ÜNAL 2 09-12-10 21:01
Leke Resimleri zeynep güneş Sizin Şiirleriniz 13 23-10-09 09:33
Leke Renklerin Türküsü Leke 2 10-08-09 20:12
Açık-Koyu ve Işık-Gölge ( PDF ) Bayraktar Renk 0 10-05-08 00:09
Açik-koyu, Işik-gölge Renklerin Türküsü Sanat Eğitimi 0 22-01-08 01:36

test
WEZ Format +3. Şuan Saat: 03:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0
Resimkalemi Forumu Tüm Lisanslı Haklara Sahiptir
Linkerpage - Add Site - Site Ekle , Submit Url