Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi

Geri git   Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi > ÇİZİM ve BOYAMA > Yağlı Boya

ResimKalemi.Com Özel Bağlantı Alanı

Merhaba Değerli Sanat Dostları, Resimkalemi Forum sitemizde Karşılaştığınız KIRIK Link Problemlerini Bize iletirmisiniz?
İLETİŞİM için : TIKLAYIN Bu Özverinizden Dolayı Şimdiden Teşekkür Ederiz.

Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Alt 24-01-11, 20:58   #1 (permalink)
Super Moderator
 
redstone78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Bulunduğu yer: Sivas
Mesajlar: 2,045
Thanks: 1,768
Thanked 856 Times in 109 Posts
redstone78 is on a distinguished road
Standart Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Paylaş : FACEBOOKPaylaş : TWİTTERKonuyu Açan : redstone78 Bu Konu : 15789 Kez OkunduE-Ticaret Sayısı : ()E-Ticaret Yüzdesi : (%)
Resimkalemi Forum - Sanatçının Renkli Dünyasi Sponsor Alanı
HOSTING SATIN AL
Eklenti Sayısı : [ 0 ]
Cevap Sayısı : [ 18 ]Kırmızı Koltuk Bölümündeki Aries adlı arkadaşımıza yazdığım cevapları Sayın Bayraktar' ın tavsiyesiyle yeni bir başlık olarak açtım. Biraz dağınık olabilir kusura bakmayın.


Yağlıboya yı geliştirmek için benden tavsiye;


1) mutlaka kaliteli boya kullanın Marka ismi vermek yerinde olurmu bilmem ama maries Reeves südor falan kullanmayın. Kaliteli boyaların en düşüğü pebeo dur ki o adını verdiğim diğer boyaları cebinden çıkarır. pebeo dan aşağısını kullanmayın.

2) Mutlaka fırçanız ve boyanız temiz olsun yani kirli fırçayla renginizi kirletmeyin ve paletinizde karıştırdığınız rengi tam bulmadan tuvale sürmeyin. net bir renk çıkana kadar karıştırın yani.

3) Tiner kullanmayın tiner yerine terebentin kullanın ayrıca terebentin+haşhaş yağı karışımı yaparak ve boyaya çok az katıp boyanın rahat sürüleceği bir kıvama gelene kadar inceltin yani takriben jel bulaşık deterjanı kıvamına gelene kadar inceltin.

4) beyazlar için tuvalin rengini kullanmayın yani tuvalin beyazı görünüyor boya sürmesem de olur demeyin.

5) Çok örnek inceleyin herkesin yaptığı basit resimleri değil de kendini ispatlamış ustaların resimlerini özellikle inceleyin.

6) resmini yapacağınız konunun önce karakalemini mutlaka yapın bütün sorunları orada halledin.

7) resmini yapacağınız konun a5 boyutunda bir de renkli çalışmasını yapın boya kalemiyle ya da pastel ile de olur. ki renklerin hangisini nerede kullanacaksınız planlayın.

8) takıldığınız yerde bir bilene danışın mutlaka sorunlar nasıl hallediliyor öğrenin

9) resim yapanların videolarını izleyin ancak komplekse girmeyin kimi güzel yapıyor gibi görünür anlamıyorsanız şevkiniz kırılır. onlarda sizin gibiydi bir zamanlar unutmayın.

10) öncelikle tonlamasız sade tek renkli resimlerle başlayarak boyamayı öğrenin. ayrıca limon sarısı kullanmayın ve de kahverengiyi. bu renkleri kattığınız her boya kirlenir. bunun yerin cadmium sarısı alın limon sarısı değil de . kahverengi için de Van dyck kahverengi kullanın kızıl kahve yerine.

11) Kaleminizi nasıl kullanıyorsanız fırçanız da öyledir yani kaleminizi korkak alıştırmayın. Korkmayın SİLGİ diye birşey var olmazsa silersiniz. yağlıboya için hiç korkmayın yağlıboya üstüste renklerle çalışılabilen bir boyadır yanlış yaparsanız kurursa tekrar müdahale edersiniz korkmayın.

12) yağlıboya için tuval şart değildir kendinizi şartlamayın kalın graft kağıtlara, duralitlere, ince suntalara da çalışılabilir. ancak mukavvaya ve kontraplağın arka pütürlü yüzüne çalışmayın.

13) Fırçanızı rahatlatmak için büyük kağıtlara serbestçe boyayı iyice incelterek çalışmalar yapın.

14) yağlıboya arka plandan öne yukarıdan aşağıya içten dışa doğru çalışılır. yani göz bebeğini yapmadan göz kapağını yapmayın ve arka planı boyamadan ön tarafa geçmeyin.

15) benden bu kadar tabi şimdilik. size kolay gelsin. resim aşkınızı içinizden eksik etmeyin

Fırçalarınızı asetonla daha iyi temizlersiniz. bulamıyorsanız sıcak su ve beyaz sabunla da olur o da olmazsa bulaşık deterjanı ve sıcak suyla da güzelce temizlenir ancak aseton u birinci sırada ikinci sırada da bulaşık deterjanını öneririm.

ellerinizi de bulaşık süngerine bulaşık deterjanı döküp yıkayarak temizlemek de çok kolay ve pratik bir yöntemdir aklınızda bulunsun.

Haşhaş yağı yerine bazıları bezir yağı kullanır onun için sakın kullanmayın bezir yağını çünkü resminiz aradan bir kaç yıl geçince renk değiştirir ve kırmızımsı bir renge dönmeye başlar.

Oranı 3/1 i terebentin olacak şekilde ayarlayın. ayrıca bu malzemeleri aktardan almayın Aktar larda terebentin çam terebentini olarak bulunur 50ml lik bir şişesine 6-7 lira alırlar haşhaş yağına da öyle tabi.

terebentini nalburlara boyacılara sorup litrelik olarak bulabilirsiniz. bu arada haşhaş yağı yerine keten yağıda kullanılmaktadır ikisi de aynı kalitede etki yaratır.
bu malzemeleri mümkünse litrelik olarak alın çok uzun süre kullanırsınız. işiniz bittikten sonra ağzı kapalı bir kapta muhafaza ederseniz kurumaz ve uçmaz. yani açıkta bırakmayın. Fırça için selülozik tiner kullanırlar ancak siz kullanmayın ömrünü kısaltır fırçanızın zaten tuvali de aşındırır.
Hazır tuval kullanıyorsanız Fonart var mesela çok kötü sayılmaz.
El yapımı ucuzlardan almayında hangisi olursa olsun. Pres tuvali de deneyin bu arada memnun kalırsınız.
Pres tuval yapımını bir ara anlatırım memnun kalırsanız.

Dyo saf terebentin alın tabi onu belirteyim.

Asetonu nereden alacaksınız ?

El cevap ; tabiki eczaneden küçücük bir şişe almayacaksınız varsa büyük bir marketin kozmetik reyonundan 350 ml ya da o boylarda birşey alacaksınız...

Karışık Teknik ;

Bu teknikte malzeme sınırlaması yoktur. Ancak benim vaktiyle uygulamış olduğum bir teknikte Hasır bezini Şasi ye geriyorsunuz üzerine beyaz tutkal ve plastik duvar boyasını bir kat sürüyorsunuz. daha sonra kuruduktan bir kat daha atıyorsunuz bu attığınız kat daha ıslakken üzerine kum ve ya talaş döküyorsunuz splatula ile rastgele şekiller yapıp kurumaya bırakıyorsunuz ya da kumu döktüğünüz gibi de bırakabilirsiniz size kalmış. sonra kuruyan tuvale büyük numara bir fırça ile iyice terebentinle açılmış istediğiniz renk bir kat boya kullanıyorsunuz. ondan sonra dokulu tuvaliniz hazır. Hasır bezi döşemecilerden bulabilirsiniz.

Şasi; tuval gerilen çerçeveye şasi denir.Ayrıca farklı birşeyler bilenler varsa onu da paylaşsın lütfen.


Bu da Ekstra Genel Bir Bilgi Ama Tabi ki Faydalı Bir Bilgi

Yağlıboya Tekniği ve Kullanımı

Rönesans'tan günümüze kadar en çok uygulanan ve kabul görmüş resim tekniğidir. Yağlı boya tekniği yapım sırasında kısmen hata kabul eden bir tekniktir. İstenmeyen yerler sonradan düzeltilebilir.Yapılan resimler uzun ömürlüdür.Temizlik ve bakımı kolaydır. Yağ (bezir yağı) ve toz boyaların karışımıyla yapılmış boyalara yağlı boya denir. Bu karışımın içine katılan diğer maddeler boyanın kalitesini belirlemektedir. Yağlı boyada aranan başta gelen özelliklerden biri renklerin solmaması, diğeri, üzerinde kabuk yapmadan kurumasıdır. Yağlı boya tekniğinde iyi sonuç almak için: Resim yapılacak sathın iyi hazırlanmasına, kaliteli boya kullanılmasına, incelticilerin kaliteli olmasına, boya paleti, fırçalar ve resim sehpasının kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir.Ayrıca güzel resimler yapmak için çok çalışmak gerekir. Çok çalışmak kaliteyi de beraberinde getirir.

Yağlıboya Resim İçin Satıh Hazırlanması:Tuval:Yağlı boya resim yapmak için kullanılan yüzeye denir.Resim sathı; karton, tahta veya şasi üzerine bez gererek yapılacak tuvallerden yapılır. Resmin boyutlarına uyan boyut ve kesitlerde ahşap şasi üzerine bez gerilerek yapılacak işlemde ahşapların kesit ve boyutu resim boyutuna göre değişir.Ahşabın kesiti 2X4 cm den başlamak üzere resim boyutu büyüdükçe kesit kalınlıkları da bez gerildiğinde esneme yapmaması için kalınlaştırılmalıdır. Şasi üzerine bez gerildiğinde boyanırken bezin yapışmamasını ve iz yapmamasını sağlamak için ahşabın bir yüzü içe eğimli olarak rendelenmelidir.Şasinin çatılması köşelerinden yapıştırma, çakma ve kamalı olmak üzere çeşitli şekillerde yapılır. Yapıştırma ve çakma ile yapılan şasilerde köşeler sabit olur.Kamalı şasilerde bez gerildikten sonra tuvalde olabilecek bollaşmalar kamaların sıkıştırılması ile düzeltilebilir.Çatılmış bir şasiye bez gerilerek çakılmalıdır. Gerilecek bezin az bükümlü iplikten dokunmuş olması halinde, gerildikten sonra tuval bollaşmaz. Bezin kaba veya ince dokulu olması isteğe göre seçilir. Ayrıca bezin sentetik elyaflı olmamasına dikkat edilmelidir.Sentetik elyaflı bezlerin elektrik yükleri nedeniyle fazla toz tutacaklarından ileride resimlerin daha çabuk kirlenmesi gibi sakıncaları olacaktır.Şasi kenarlarından yaklaşık 5 er cm. büyük kesilen bez, kenar ortalarından başlamak üzere başlı küçük çivilerle şasiye çakılır. Bezdeki iplik dokusunu şasi kenarlarına paralel olması sağlanmalıdır. Çakma işlemi sırasında ağzı geniş germe pensesi ile bezin gerilmesi iyi olur.Gerilmiş tuvallerde ve bitmiş resimlerde herhangi bir nedenle bollaşma olursa, tuvalin arkasını ıslak bir fırça veya süngerle nemlendirerek, kurumaya bırakmak ve bu işlemi bir kaç kez tekrarlamak bollaşmayı giderebilir.

Gerilmiş bezin resim yapılır hale getirilmesi: Bezin emiciliğini giderecek şekilde boyanması gerekir.En basit şekliyle; inceltilmiş plastik boya ile 2 veya üç kat, katlar arası ince zımpara ile zımparalanarak boyanır. Bu durumda tuval sathı düzgün bir hal alır. Ancak emiciliği fazladır. Son kat üzerine zımpara sürerek, terebentin ile inceltilmiş bir kat bezir yağım sürmek sathın emiciliğini azaltır. Bezirin çok ince sürülmesine özen gösterilmelidir.Aksi halde satıhta akma yapar.

Diğer tuval hazırlama şekilleri: (Bezir yağı - çinko üstübeci) + (Kazein — kaba üstübeç) karışımı, inceltilmiş bezirli doyurulmuş satha 2 kat sürülür.Yukarıda verilmiş olan karışım bez, karton veya tahta üzerine uygulandığında çok iyi sonuç alınır. Az miktarda sentetik vernik katılırsa resim sathı daha az emici olur.Karton ve mukavva en ucuz resim yapılacak malzemedir. Her tür karton kullanılabilir. Yeter ki, yukarıda bahsedilen karışımlarla doyurulup hazırlansın.Karton veya mukavvanın arkası da bezir yağı ile doyurulur. Kartonun kıvrılmamasını sağlamak için sert bir satha yapıştırılmalıdır.Tahta eski ustaların kullandığı, özellikle ikonaların yapıldığı iyi bir resim sathıdır. Ancak çalışan bir malzeme olduğundan sonradan çatlama ve eğilme yapmaması için çok iyi hazırlanmalıdır.Bugün, prese edilmiş tahta levhalar ve özellikle kontraplaklar sanatçılar tarafından tercih edilmektedir.

Kaliteli Boya Kullanılması Yağlı Boya Resim İçin Önemlidir:Boyama karışımı resmin kalitesini ve kalıcılığını etkiler, yağlı boya resimde boya ne kadar kalın sürülürse sürülsün kururken kabuk yapmamalı, buruşmamalıdır.Yağlı boyanın ışığa dayanaklılığı da önemlidir. Kullanılan toz boyaların iyi olması halinde boyalar solmaz. Piyasada satılan tüp yağlı boyalar üzerinde ışığa dayanıklılıklarını belirten işaretler konulmaktadır. Günümüzde boya fabrikaları, titiz çalışmalarıyla oldukça iyi resim boyaları yapmaktadırlar. Bu nedenle sanatçının boyasını kendisinin hazırlaması gibi bir sıkıntısı yoktur. Ucuz boyalarla da çok iyi resimler yapılabilir. Piyasadan boya alırken boyaların markalarından çok, boyanın içinde bulunan maddelere dikkat edilmelidir. Aynı türde boyaları birlikte kullanmak yapılacak resmin kalıcılığını uzatır.Beyaz boyalardan kurşun beyazı örtücü bir boyadır ancak, diğer boyalarla karıştırıldığında ve havayla temasında kararma yapar. Bu nedenle çinko beyazı kullanılmalıdır. Çinko beyazı, kurşun beyazı kadar kapatıcı olmamasına karşın, kararma yapmadığı için tercih edilen beyaz boyadır.Çevremizde gördüğümüz tüm renklerin (sarı, kırmızı ve mavi) üç ana rengin karışımlarından elde edilebileceğini düşünerek, boyaların satın alınması faydalı olur. Üç ana renkle ve bunların ara renkleri ile (turuncu, yeşil, mor) işe başlayarak paletteki renk çeşidini tecrübe arttıkça artırmak doğru olur.

İncelticiler ve Vernikler: Boyayla birlikte kullanılacak incelticiler de boyalar kadar önemlidir. Kullanılacak incelticinin cinsi boyanın mat veya parlak olmasını etkileyeceği gibi çatlama veya dökülmelere de neden olabilirler. En iyi incelticiler sırasıyla keten yağı, haşhaş yağı, ceviz yağı, bezir yağıdır. Terebentin kullanıldığında boyayı matlaştırır. Bu nedenle, çok az miktarda inceltici olarak kullanılabilir.Yağlı boya resim bittikten sonra tam kuruma yaptığında sathının dış etkilerden korunması için vernik kullanılır. İsteğe göre mat veya parlak olan vernik türü sentetik olmalıdır.Resim sathına yumuşak bir fırça veya püskürtme usulüyle sürülür. Vernik sürülme işleminde akma yapmaması için çok ince ve homojen olarak sürülmelidir.

Palet, Fırça, Resim Sehpası ve Diğer Gereçler:
Palet: Yağlıboyada kullanılacak boyaların tüpten sıkılarak üzerine konduğu ve karıştırıldığı; yaklaşık 30 x 40 cm. ölçülerinde plaka genellikle kontrplaktan yapılır.Palette sathın emici olmamasına ve elde tutularak kullanılıyorsa hafif olmasına dikkat edilmelidir.

Fırça: Yağlı boya resim yaparken, kullanılacak fırça çeşidi, yapılan resmin büyüklük ve çalışma türüne göre değişir. Küçük ayrımlar gösteren bir resimde ince fırçalar, büyük lekeler ve çizgiler yapılan resimde geniş fırçalar kullanılır.Fırçalar, büyüklükleri ve türlerine göre kıllarının cinsi sert ve yumuşak olmak üzere çeşitlidir.
Yağlı boya resim yapımında fırça dışında gereçler de kullanılmaktadır. Bunlar da yapılacak resim türünün isteğine göre çeşitli gereçlerdir.Boya ıspatulaları, tamponlar (sünger v.b.), değişik boya püskürtücüleri ve akla gelebilecek diğer boyama türleri gibi.Günümüzde devamlı bir araştırma içinde olan sanatçı her tür boyama işlemini yapıtlarında uygulamaktadır.


Resim sehpası( şövale); sanatçılar iki tür resim sehpası kullanırlar.Biri atölye içinde kullanılan büyük ve ağır sehpalar, diğeri hafif ve taşınabilir olan atölye dışında kullanılan sehpalardır...

Konu redstone78 tarafından (25-01-11 Saat 19:08 ) değiştirilmiştir.
redstone78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
18 Kullanıcı Bu Mesajından Dolayı redstone78 Kullanıcısına Teşekkür Etti..
AET (21-05-11), ARieS (25-01-11), cingöz (29-01-11), Gökhan2011 (06-07-11), huriye (03-02-11), ilim (25-01-11), mavi-ay (06-07-11), melinda (03-08-11), Naime (31-01-11), naiv (05-07-12), neba (24-01-11), Quasimodo (03-03-12), radika (24-05-11), Renklerin Türküsü (25-01-11), srmn (08-08-11), yesim83 (08-03-12), zeyl (21-02-11)
Alt 24-01-11, 21:37   #2 (permalink)
Super Moderator
 
neba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
Bulunduğu yer: İZMİR
Mesajlar: 6,138
Thanks: 6,185
Thanked 4,597 Times in 1,007 Posts
neba is on a distinguished road
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Sayın redstone78,

Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Bende 4 yıldan beri yağlı boya kurslarına gidiyorum, aynen sizin dediğiniz gibi pebeo boya kullanıyoruz. Terebentin + yağ 3/1 olarak kullanıyoruz ve litrelik aldığımızdan uzun süre kullanabiliyoruz...

Fırçaların asetonla temizlendiğini ilk defa sizden öğrenmiş oldum..Biz sıcak su ve bulaşık deterjanı ile temizleyip 1-2 saat zeytin yağında beklettikten sonra tekrar sıcak su ve bulaşık deterjanıyla yıkıyoruz....

Bu güzel bilgileri paylaştığınız için tekrar teşekkür ediyorum...

Sağlıcakla kalınız...
neba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-01-11, 22:22   #3 (permalink)
Super Moderator
 
redstone78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Bulunduğu yer: Sivas
Mesajlar: 2,045
Thanks: 1,768
Thanked 856 Times in 109 Posts
redstone78 is on a distinguished road
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Alıntı:
neba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın redstone78,

Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

Bende 4 yıldan beri yağlı boya kurslarına gidiyorum, aynen sizin dediğiniz gibi pebeo boya kullanıyoruz. Terebentin + yağ 3/1 olarak kullanıyoruz ve litrelik aldığımızdan uzun süre kullanabiliyoruz...

Fırçaların asetonla temizlendiğini ilk defa sizden öğrenmiş oldum..Biz sıcak su ve bulaşık deterjanı ile temizleyip 1-2 saat zeytin yağında beklettikten sonra tekrar sıcak su ve bulaşık deterjanıyla yıkıyoruz....

Bu güzel bilgileri paylaştığınız için tekrar teşekkür ediyorum...

Sağlıcakla kalınız...

Dört yıl uzun zaman olmuş kurs için. Atölye ortamınız olmadığı için gidiyorsanız normal ama öğrenmek için gidiyorsanız artık kendi başınıza birşeyler yapmanın vakti gelmiş

Bende zeytinyağında bekletmeyi yeni duymuş oldum.
redstone78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24-01-11, 23:49   #4 (permalink)
Super Moderator
 
neba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2009
Bulunduğu yer: İZMİR
Mesajlar: 6,138
Thanks: 6,185
Thanked 4,597 Times in 1,007 Posts
neba is on a distinguished road
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Şu anda atölye ortamımızın olmadığından kursa gitmek zorundayız, ama seneye Allah nasip ederse 4 arkadaş atölye açmayı düşünüyoruz..

Zeytin yağında bekletilen fırçalar ilk günkü gibi yumuşak oluyor..
İlgi ve yorumunuza teşekkür ediyorum...
neba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-01-11, 01:01   #5 (permalink)
Yeni Üye
 
ARieS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Bulunduğu yer: Ankara
Mesajlar: 366
Thanks: 198
Thanked 72 Times in 16 Posts
ARieS is on a distinguished road
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

konuyu ayrıca açtığınız ve benim gibi yeni başlayanları,bilgi toplayanları aydınlattığınız için tekrar teşekkürler redstone78....
ARieS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-01-11, 01:08   #6 (permalink)
Yönetici
 
Bayraktar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2007
Bulunduğu yer: Antalya / Manavgat
Mesajlar: 2,513
Thanks: 1,303
Thanked 7,769 Times in 988 Posts
Bayraktar isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Değerli redstone78 ;

Konuya zaman ve emek verdiniz bundan dolayı ayrıca teşekkür ederim.Çalışma ve bilgi de üyelerimiz açısından oldukça faydası olacağına eminim.Elleriniz dert görmesin

Saygılarımla


Araştırma Konusu

Şimdi de ben konuya birde araştırma yönünden bir malzeme söyleyeyim özellikle kışın faydası çok oluyor,Umarım araştırma sonucunda yeni şeyler öğretir.Ben bu malzemeyi kullanıyorum.Bu malzeme matbaa da da kullanılıyor.

Malzemenin ismi segatif Nedir ?
__________________
" Konuşmasının kesilmesini istemeyenler için en iyi yöntem yazmaktır. "
Bayraktar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-01-11, 02:00   #7 (permalink)
Moderator
 
alim58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 923
Thanks: 1,046
Thanked 402 Times in 65 Posts
alim58 is on a distinguished road
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Sn arkadaşlar bir araştırmada ben ekleyeyim yağlı boyayı ben kendim yaptım
10 gr balmumu
10 gr reçine
100 gr keten yağı yada haşhaş yağı
bunları bir kapta kısık ateşte eritip
pigment toz boyayı kattım tabi pigment i ezerek sert bir zemin üzerinde deneme amaçlı yaptım
ama hoşuma gitmedi galiba bişeyi eksik yaptım bu konuda bilgisi olan varmı yada kaliteli boya yapan oldumu yöntemini bilen varsa onu yazarsa çok iyi olur boyayı bol bol kullanırız imkanı kısıtlı olanlar için faydalı olur pebeo ya yakın bi kalite yakalayabilirmiyiz fikri olan varmı
alim58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-01-11, 02:03   #8 (permalink)
Moderator
 
alim58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2010
Mesajlar: 923
Thanks: 1,046
Thanked 402 Times in 65 Posts
alim58 is on a distinguished road
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Alıntı:
Bayraktar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli redstone78 ;

Konuya zaman ve emek verdiniz bundan dolayı ayrıca teşekkür ederim.Çalışma ve bilgi de üyelerimiz açısından oldukça faydası olacağına eminim.Elleriniz dert görmesin

Saygılarımla


Araştırma Konusu

Şimdi de ben konuya birde araştırma yönünden bir malzeme söyleyeyim özellikle kışın faydası çok oluyor,Umarım araştırma sonucunda yeni şeyler öğretir.Ben bu malzemeyi kullanıyorum.Bu malzeme matbaa da da kullanılıyor.

Malzemenin ismi segatif Nedir ?
nerden buluruz ve nasıl kullanılır google de aradım ama tatmin edici bilgi yok bu benim için çok iyi olacak kış gunu kurumasını bekle Allah bekle hocam biraz daha bilgi
alim58 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-01-11, 15:46   #9 (permalink)
Super Moderator
 
redstone78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Bulunduğu yer: Sivas
Mesajlar: 2,045
Thanks: 1,768
Thanked 856 Times in 109 Posts
redstone78 is on a distinguished road
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Alıntı:
alim58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nerden buluruz ve nasıl kullanılır google de aradım ama tatmin edici bilgi yok bu benim için çok iyi olacak kış gunu kurumasını bekle Allah bekle hocam biraz daha bilgi
O maddeyi biliyorum boyayı hızlı kurutan bir madde ama bizim yapmamız çok zor olan birşey bu.

Hızlı kurutan diye satıyorlar. ben çok kullandım ondan, özellikle de tez ödevimi sergi olarak yapmıştım beyaz boya kulanıyordum otoportrelerimde ve çok zor kurur beyaz boya. onun için teadüfen rastlamıştım bir kırtasiye de aldım hemen bir şişe. yarım su bardağı kadar var içinde 4 lira falan fiyatı da.

Südor un var Hızlı Kurutan veya Hızlı Kurutucu Medium diye bir madde.
Linklerini veriyorum şimdi aşağıda ihtiyacı olanlar temin edebilir.

Bileşimini de vermişler: Keton ve alkali reçinesi, madeni yağ, kurutucu

Ama kurutucu dedikleri nedir bilemiyorum..Ürün kodu : 50 041
60 ml
Yağlıboyada akış ve saydamlığı artıran hızlı kurutma aracı. Saydamlık elde etmede, hazır kurumuş boya tabakaları üzerine boya uygulamasında ve astar boyamasında da kullanılır. Çabuk kuruduğu için kullanımında acele edilmelidir. Yeni boya tabakaları aniden kurur. Alkali reçinesi içeren bu malzeme herhangi başka bir malzemeyle de karıştırılabilir. Alkali reçine rengi üretmek için de kullanılır. Kullandıktan sonra tüpü hemen kapatın. Bileşimi: Alkali reçinesi, madeni yağ.

Bu ürünün 1000ml lik halide bulunmaktadır, fiat sorunuz.bunu ayrıca yazıyorum
1000 ML olanını gerçekten arayıp bir sorun. daha ekonomiktir.

Çok dağınık yazdım ama kusura bakmayın
resim yardımcı malzemelerinin genel adı mediumdur.
arama yaparken internetten medium diye yazın. hızlı kurutucu medium, jel medium, kurumayı geciktiren medium vs...

Bu arada Adresleriyle bu malzemeleri bulabileceğiniz yerlerin iletişim bilgilerini ekliyorum aşağıya.Uploaded with


hayırlı olsun.
bu sitelerden de elde edebilirsiniz bazı malzemeri bu gibi siteler çok var araştırırsanız bulursunuz.
redstone78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 25-01-11, 15:48   #10 (permalink)
Super Moderator
 
redstone78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2011
Bulunduğu yer: Sivas
Mesajlar: 2,045
Thanks: 1,768
Thanked 856 Times in 109 Posts
redstone78 is on a distinguished road
Standart Cevap: Yeni Başlayanlar ve Başlamak İsteyenler İçin Yağlıboya Tekniği (Kısa ama öz)

Alıntı:
alim58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
nerden buluruz ve nasıl kullanılır google de aradım ama tatmin edici bilgi yok bu benim için çok iyi olacak kış gunu kurumasını bekle Allah bekle hocam biraz daha bilgi
sicative ya da sikatif diye bir madde. segatif diye ararsanız negatif falan çıkıyor ...

Bir de boya kurumuyor diye saç kurutma makinesi falan tutmayın sakın. tuvalin astarını çatlatır boya kurursa da çatlar bunu da özel olarak ekliyorum çünkü akla gelmeyecek bir fikir değil bir arkadaşım yapmıştı da
en iyisi bu maddeleri temin edemezseniz havadar bir yere alın bol hava akımı olan bir yere ama toz olmayacak koyduğunuz yerde

Konu redstone78 tarafından (25-01-11 Saat 18:41 ) değiştirilmiştir.
redstone78 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Hizli Erisim

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Desen ve İmgesel İçin Tarama Tekniği redstone78 Desen 16 19-04-12 23:18
Yeni Başlayanlar İçin El Kitabı - Bölüm 5.. Grafikermd 3D Max Çalışmaları 3 03-09-09 14:03
Yeni Başlayanlar İçin El Kitabı - Bölüm 3.. Grafikermd 3D Max Çalışmaları 1 17-02-08 22:54
Yeni Başlayanlar İçin El Kitabı - Bölüm 4.. Grafikermd 3D Max Çalışmaları 0 17-02-08 21:08
Yeni Başlayanlar İçin El Kitabı - Bölüm 2.. Grafikermd 3D Max Çalışmaları 0 16-02-08 23:25

test
WEZ Format +3. Şuan Saat: 00:34.


Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.2.0
Resimkalemi Forumu Tüm Lisanslı Haklara Sahiptir